Indometacyna

Indometacyna  (Indometacin*)

Analgeticum et antipyreticum, Antiphlogisticum nonsteroidum, Antirheumaticum, Inny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, Niesteroidowy lek przeciwzapalny, Pochodna kwasu octowego  ATC: C 01 EB, M 01 AB, M 02 AA, S 01 BC

Kwas 1-(4-chlorobenzoilo)-5-metoksy-2-metylo-1H-indolo-3-octowy  CAS: 53-86-1, MK 615

Synonimy: Indomethacin

Działanie

Pochodna kwasu octowego o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Działanie indometacyny jest związane z hamowaniem aktywności cyklooksygenazy (enzymu uczestniczącego w syntezie prostaglandyn). Zmniejsza obrzęki stawowe i wpływa na poprawę czynności narządu ruchu. Łatwo się wchłania z przewodu pokarmowego, osiągając po 30 min-2 h maksym. stężenie w krwi. Okres półtrwania u dorosłych wynosi 2 h. Mniej więcej w 66% jest wydalana z moczem w postaci glukuronianów; reszta z kałem w stanie nie zmienionym. W leczeniu skojarzonym z kortykosteroidami umożliwia często zmniejszenie dawek steroidów o połowę lub więcej, a w wielu przypadkach całkowite przerwanie ich podawania

Wskazania

Indometacyna jest stosowana jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w chorobach narządu ruchu i tkanki łącznej, takich jak: reumatoidalne zapalenie stawów u dorosłych i dzieci, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, przewlekłe zapalenie wielostawowe, choroba zwyrodnieniowa stawów (zwyrodnienie stawu biodrowego, kolanowego, zwyrodnienie wielostawowe), zespół bolesnego barku, zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgien, więzadeł, zapalenie okołostawowe, bóle okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bóle innego pochodzenia (nerwobóle, bóle pourazowe, bóle miesiączkowe). Stosowany również w napadzie dny. W okulistyce stosowana miejscowo do oczu w celu zapobiegania wystąpieniu obrzęku torbielowatego plamki po operacji usunięcia zaćmy, także w zapaleniu przedniego odcinka gałki ocznej. Zob. też Indometacin (in neonatology).

Interakcje

W przypadku łącznego stosowania z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi z grupy kumaryny może wywołać krwawienie. Z kortykosteroidami występują nasilone zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Probenecyd i sulfinpirazon przedłużają działanie indometacyny. Etanol wzmaga działanie indometacyny. Indometacyna osłabia działanie spironolaktonu. Leki z grupy NLPZ osłabiają działanie leków przeciwnadciśnieniowych.

Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne

Nadwrażliwość na indametacynę lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, skaza krwotoczna, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, martwicze zapalenie jelit (czynne lub podejrzewane), zapalenie odbytnicy (czopki), krwawienia, padaczka, parkinsonizm, ciężkie choroby psychiczne. Ostrożnie stosować w niewydolności nerek, serca, wątroby i w astmie oskrzelowej, u chorych z występującymi polipami nosa oraz przy współistniejących chorobach zakaźnych ze względu na maskowanie przez indametacynę objawów zakażenia. Ciąża (kat. B). Stosować wyłącznie w przypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie stosować po 34. tyg. ciąży lub dłużej niż przez 48 h. Karmienie piersią. Nie należy stosować ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania.

Działania niepożądane

zob. Diclofenac. Występują częściej i mogą mieć silniejszy przebieg. Ponadto po dużych dawkach mogą wystąpić zaburzenia psychiczne i drgawki.

Dawkowanie

Indywidualnie, zależnie od ciężkości schorzenia i tolerancji na lek; u osób w podeszłym wieku stosuje się dawki mniejsze. Doustnie w chorobach przewlekłych początkowo 25 mg 2-3 razy dz. podczas posiłków albo popijając mlekiem lub napojami alkalizującymi. Podczas napadu dny 25-50 mg co 12 h głęboko domięśniowo. Dawka podtrzymująca wynosi 50 mg dz. Doodbytniczo stosuje się, gdy trzeba zastosować duże dawki leku lub gdy chory nie toleruje doustnego podawania leku, w dawce 100 mg co 12 h. Można też stosować 100 mg doodbytniczo przed snem, a w ciągu dnia doustnie 25-100 mg. Domięśniowo 50-100 mg dz. w 2 dawkach co 8-12 h; w razie potrzeby dawkę się zwiększa maksym. do 200 mg dz. Miejscowo 1-5 g żelu lub maści cienko rozsmarować, następnie lekko wmasować, stosować do 4 razy dz. W okulistyce w postaci 0,5 lub 1% kropli do oczu – zakraplać 4 razy dz. przez 2 dni przed operacją usunięcia zaćmy i przez 3 tyg. po jej wykonaniu.

Uwagi

Podczas leczenia chorzy nie powinni prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn, pić napojów alkohol.

Preparaty proste:

 • Bonidon® (Mepha, CH): tabl. powl. 25 mg z dodatkiem 200 mg glicynianu glinowego; kaps. retard 75 mg; kaps. doodbytnicze 100 mg; tuby 50 g i 100 g – 1% żel. 
 • Chrono-Indocid® (Merck Sharp & Dohme-Chibret, F): kaps. 75 mg.
 • Confortid® (Alpharma-Isis, D): fiol. 50 mg – subst. sucha do stosowania iv. (sól sodowa).
 • Elmetacin® (Sankyo, D): opak. 50 mL i 100 mL – 1% aerozol do stosowania miejscowego.
 • Flexin continus ® (Napp Lab., GB): tabl. 25 mg, 50 mg i 75 mg.
 • Indocid®, ~ PDA, ~ R (Merck Sharp & Dohme, GB): kaps. 25 mg i 50 mg; czopki 100 mg; kaps. (~ R) 75 mg; fiol. (~ PDA) 1 mg – subst. liofiliz. do przygotowania roztworu do wstrzyknięć iv. (sól sodowa).
 • Indocid® (Merck Sharp & Dohme, CH): kaps. 25 mg; kaps. forte 50 mg; kaps. retard 75 mg; czopki 50 mg i 100 mg.
 • Indocollyre® (Chauvin, F): fl. 5 mL – 0,1% krople do oczu (1 mg/mL).
 • Indocontin® (Mundipharma, D): tabl. retard 75 mg.
 • Indometacin Helvepharm ® (Helvepharm, CH): kaps. 25 mg i 50 mg; kaps. retard 75 mg.
 • Indomet-ratiopharm ® (ratiopharm, D): kaps. 25 mg i 50 mg; kaps. retard 75 mg; czopki 50 mg i 100 mg; tuby 50 g i 100 g – 1% żel.
 • Metindol ® (GlaxoSmithKline Pharmaceuticals, PL): tuby 30 g – 5% maść.
 • Metindol ® (Polfa Warszawa, PL): tabl. powl. 25 mg.
 • Metindol ® retard (ICN Polfa Rzeszów, PL): tabl. retard 75 mg.

Preparaty złożone:

 •  Metindonium® (Pliva Kraków, PL): fl. 20 mL – płyn (1 mL zawiera 20 mg indometacyny i 1 mg bromku cetrymonium). Dz. Przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne (gł. na drobnoustroje Gram-dodatnie). W. Miejscowo w stanach zapalnych i nadżerkach błony śluzowej jamy ustnej, w zapaleniu dziąseł, w grzybiczym i drożdżakowym zakażeniu jamy ustnej. Dz.n.S.u. Miejscowo. Dziąsła lub jamę ustną pędzluje się 2-4 razy dz. wacikiem zwilżonym preparatem. Na nadżerki nakłada się na 5-10 min przymoczki 2-3 razy dz. po jedzeniu. Może powodować pieczenie w jamie ustnej, zwł. w przypadku nadżerek.

Opis Leku do pobrania w formacie .pdf


UWAGA!

Witryna internetowa ‘Klasterowy Ból Głowy’ ma charakter informacyjny i edukacyjny.
Wiadomości znajdujące się w części edukacyjnej zawierają poglądy autorów/również w odniesieniu do środków farmaceutycznych/, głównie jednak bazują na doniesieniach, badaniach Instytutów Neurologicznych na świecie.Leki, które zostały na naszej stronie wymienione i opisane, są stosowane ogólnie w leczeniu klasterowego bólu głowy na całym świecie. Wszystkie te leki są wydawane tylko i wyłącznie na receptę i pod kontrolą lekarza! Skuteczność stosowania wymienionych leków jest potwierdzona przez Instytuty Neurologiczne na świecie:

Neurologia Polska, DMKG Deutschland (Niemcy), IHS (GB).

Wszelkie decyzje o stosowaniu leków należą do lekarza, który musi upewnić się (zwłaszcza w stosunku do nowych leków) o ich działaniu, wskazaniach i przeciwwskazaniach, również w innych źródłach informacyjnych.Zarówno autorzy, konsultanci, jak i redakcja strony internetowej nie mogą ponosić odpowiedzialności za ewentualne błędy, ani ponosić żadnych konsekwencji wynikających ze stosowania informacji zawartych w tej witrynie.
Wszelkie informacje znajdujące się na tej stronie można wykorzystywać do celów edukacyjnych oraz do innych publikacji pod warunkiem podania autorów i miejsca pochodzenia informacji.

Rozpoznania, diagnozy i dobór leków należą tylko i wyłącznie do lekarzy!!!

Eksperymenty z lekami na własną rękę zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta!!!