Ergotamina

Ergotamina (Ergotamine*)

Alkaloid sporyszu, Antimigraenicum, Oxytocicum   ATC: N 02 CA

(5’α)-12′-Hydroksy-2′-metylo-5′-(fenylometylo)-ergotamano-3′,6′,18-trion   CAS: 113-15-5

Pochodne: Winian ergotaminy ;CAS: 379-79-3

Działanie

Alkaloid wielkocząsteczkowy wyizolowany ze sporyszu. Działa kurcząco na macicę. Wywołuje długotrwały toniczny skurcz mięśni gładkich, działając silniej niż ergometryna. Zwiększa napięcie ścian naczyń mózgowych i obwodowych. Ergotamina podana doustnie słabo się wchłania z przewodu pokarmowego i ulega detoksykacji w wątrobie. Podana pozajelitowo przenika przez barierę łożyskową, do wszystkich płynów tkankowych i do mleka matki. Jest wydalana z moczem w stanie nie zmienionym.

Wskazania

Ergotamina jest stosowana w napadach migreny (pozajelitowo), w położnictwie po wydaleniu łożyska, w krwawieniach połogowych, niedostatecznym zwijaniu się macicy, po poronieniu i wyłyżeczkowaniu.

Przeciwwskazania/Ostrzeżenia specjalne

Okres ciąży i porodu oraz wydalania łożyska, okres karmienia, choroby naczyń obwodowych, choroba niedokrwienna serca, niewydolność wątroby i nerek, nadciśnienie, miażdżyca naczyń krwionośnych, stany gorączkowe w okresie połogu, zapobiegawczo przez dłuższy okres.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, wzrost ciśnienia tętniczego, skurcze żołądka i jelit, niekiedy zapaść. Podana domięśniowo może spowodować drętwienie kończyn, chromanie przestankowe, niedokrwienie, a nawet zgorzel palców. W przypadku uszkodzenia wątroby może wywołać niedokrwistość, zakrzepowe zamknięcie światła tętnic w kończynach, tętnic biodrowych i udowych. Zatrucie występuje szczególnie łatwo podczas połogu już po kilkakrotnej dawce, nawet leczniczej. Okres połogu w nieznany sposób zwiększa wrażliwość organizmu kobiety na toksyczne działanie wielkocząsteczkowych alkaloidów sporyszu. Nawet w małej dawce może wyzwolić ból wieńcowy.

Dawkowanie

W napadach migreny. Doustnie lub doodbytniczo 2 mg; w razie konieczności dawkę można powtórzyć po 60-90 min. Maksymalna dawka tygodniowa wynosi 12 tabl. po 1 mg lub 6 czopków po 2 mg. Dzieciom od 6. rż. podaje się połowę dawki. W położnictwie i ginekologii. Doustnie 1 mg 2-3 razy dz.

Przedawkowanie

W zatruciu ostrym podaje się atropinę w dawce 0,5-1 mg, nitroglicerynę, potem teobrominę lub teofilinę, środki kojące i uspokajające. Dożylny wlew nitroprusydku sodowego (zob. Sodium nitroprusside) daje doskonałe wyniki w ciężkim obwodowym niedokrwieniu kończyn.

Preparaty proste:

  • Ergo-Kranit mono® (Krewel Meuselbach, D): tabl. 2 mg (winian). 
  • Ergotaminum tartaricum® (Filofarm, PL): draż. 1 mg (winian).

Preparaty złożone:

  • Cafergot-PB® (Novartis, CH): czopki 2 mg winianu ergotaminy, 100 mg kofeiny, 0,25 mg alkaloidów pokrzyku i 100 mg butalbitalu.
  • Cafergot® (Novartis, CH): tabl. 1 mg ergotaminy i 100 mg kofeiny.
  • Coffecorn forte® (Filofarm, PL): draż. forte 1 mg winianu ergotaminy i 100 mg kofeiny. D. następnie co 0,5-1 h 1 draż. do ustąpienia napadu, w następnych napadach podać od razu 2/3 dawki skutecznej w poprzednim napadzie, maksym. 6 draż. na dobę, w innych bólach głowy pochodzenia naczyniowego stosować 1-2 draż. dz. Dorosłym w napadzie migreny podaje się 2 draż.,
  • Coffecorn mite® (Filofarm, PL): draż. mite 0,5 mg winianu ergotaminy i 25 mg kofeiny. D. następnie co 0,5-1 h po 2 draż. do ustąpienia napadu, w następnych napadach podać od razu 2/3 dawki skutecznej w poprzednim napadzie, maksym. 12 draż. na dobę. Dzieciom na początku napadu 1-2 draż., następnie co 0,5 h po 1 draż. do ustąpienia napadu, maksym. 6 draż. na dobę. Dorosłym w napadzie migreny początkowo 3-4 draż.,
  • Gynergène® caféiné (Novartis, F): tabl. powl. 1 mg winianu ergotaminy i 100 mg kofeiny. D. wystąpieniem migreny (maksym. dawka dobowa 6 tabl.). Dorosłym zwykle 2 tabl. przed spodziewanym

  Opis Leku do pobrania w formacie .pdf


UWAGA!

Witryna internetowa ‘Klasterowy Ból Głowy’ ma charakter informacyjny i edukacyjny.
Wiadomości znajdujące się w części edukacyjnej zawierają poglądy autorów/również w odniesieniu do środków farmaceutycznych/, głównie jednak bazują na doniesieniach, badaniach Instytutów Neurologicznych na świecie.Leki, które zostały na naszej stronie wymienione i opisane, są stosowane ogólnie w leczeniu klasterowego bólu głowy na całym świecie. Wszystkie te leki są wydawane tylko i wyłącznie na receptę i pod kontrolą lekarza! Skuteczność stosowania wymienionych leków jest potwierdzona przez Instytuty Neurologiczne na świecie:

Neurologia Polska, DMKG Deutschland (Niemcy), IHS (GB).

Wszelkie decyzje o stosowaniu leków należą do lekarza, który musi upewnić się (zwłaszcza w stosunku do nowych leków) o ich działaniu, wskazaniach i przeciwwskazaniach, również w innych źródłach informacyjnych.Zarówno autorzy, konsultanci, jak i redakcja strony internetowej nie mogą ponosić odpowiedzialności za ewentualne błędy, ani ponosić żadnych konsekwencji wynikających ze stosowania informacji zawartych w tej witrynie.
Wszelkie informacje znajdujące się na tej stronie można wykorzystywać do celów edukacyjnych oraz do innych publikacji pod warunkiem podania autorów i miejsca pochodzenia informacji.

Rozpoznania, diagnozy i dobór leków należą tylko i wyłącznie do lekarzy!!!

Eksperymenty z lekami na własną rękę zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta!!!