SUNCT

Zespół SUNCT

(Short-lasting Unilateral Neuralgiform headache attaks with Conjunctival injection and Tearin)

Po raz pierwszy opisany przez Sjaastada i współpracowników w 1989 roku.

Zespół SUNCT jest dużo rzadszy niż klasterowy ból głowy i CPH.

Pomimo, ich obraz choroby jest bardzo charakterystyczny, to jednak ze względu na rzadkość występowania choroby i bardzo ograniczoną liczbę doniesień literaturowych jest często zespół ten nierozpoznawany lub mylnie rozpoznawany i przez to nieefektywnie leczony.

Patofizjologia zespołu jak do tej pory nie została jednoznacznie określona.

Jedna z teorii podaje za przyczynę zmiany naczyniowe w obrębie tylnego dołu czaszki.

Zespół SUNCT uważa się za charakterystyczny dla osób w podeszłym wieku, chociaż zanotowano przypadki tej choroby u pacjentów w wieku poniżej 40 lat, pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Największa liczba zachorowań dotyczy jednak pacjentów pomiędzy 40 a 70 rokiem życia.

Ataki SUNCT występują częściej rano, dopołudnia i późnym wieczorem, lecz mogą pojawiać się o każdej porze dnia.

W SUNCT występuje ogromna liczba  do 200 krótkich (kilkanaście sekund do kilku minut) napadów bólowych w ciągu dnia.

Ból zlokalizowany jest w okolicy oczodołu, czoła, skroni, a także nosa, policzka, ucha i podniebienia, do których promieniuje – są to okolice unerwiane przez nerw trójdzielny.

Atakom towarzyszą takie objawy jak: przekrwienie spojówki, łzawienie z oka.

Leczenie nie daje żadnych pozytywnych efektów.

Dopiero wprowadzenie do kuracji leku przeciwpadaczkowego nowej generacji o nazwie

Lamotrygina, wydaje się być najbardziej skuteczne.

Materiały do pobrania

Strona na temat SUNCT do druku w formacie .pdf

 


UWAGA!

Witryna internetowa ‘Klasterowy Ból Głowy’ ma charakter informacyjny i edukacyjny.
Wiadomości znajdujące się w części edukacyjnej zawierają poglądy autorów/również w odniesieniu do środków farmaceutycznych/, głównie jednak bazują na doniesieniach, badaniach Instytutów Neurologicznych na świecie.Leki, które zostały na naszej stronie wymienione i opisane, są stosowane ogólnie w leczeniu klasterowego bólu głowy na całym świecie. Wszystkie te leki są wydawane tylko i wyłącznie na receptę i pod kontrolą lekarza! Skuteczność stosowania wymienionych leków jest potwierdzona przez Instytuty Neurologiczne na świecie: Neurologia Polska, DMKG Deutschland ( Niemcy), IHS ( GB).
Wszelkie decyzje o stosowaniu leków należą do lekarza, który musi upewnić się (zwłaszcza w stosunku do nowych leków) o ich działaniu, wskazaniach i przeciwwskazaniach, również w innych źródłach informacyjnych.Zarówno autorzy, konsultanci, jak i redakcja strony internetowej nie mogą ponosić odpowiedzialności za ewentualne błędy, ani ponosić żadnych konsekwencji wynikających ze stosowania informacji zawartych w tej witrynie.
Wszelkie informacje znajdujące się na tej stronie można wykorzystywać do celów edukacyjnych oraz do innych publikacji pod warunkiem podania autorów i miejsca pochodzenia informacji.

Rozpoznania, diagnozy i dobór leków należą tylko i wyłącznie do lekarzy!!!

Eksperymenty z lekami na własną rękę zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta!!!