Tlen medyczny

Tlen – co to jest?

Tlen (O², łac. oxygenium) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków we Wszechświecie i na Ziemi. W stanie czystym występuje w postaci dwuatomowej cząsteczki O² oraz trójatomowej ozonu O³.W postaci gazowej jest pierwiastkiem absolutnie niezbędnym do życia wszystkich organizmów tlenowych, biorąc udział w procesie oddychania.

W medycynie jest używana postać czystego tlenu jako „ Tlen Medyczny  (O² med.)”. Tlen medyczny stosuje się przede wszystkim w pierwszej pomocy, schorzeniach układu oddechowego.
 

Tlen przy klasterowych bólach głowy

Już od wielu lat tlen medyczny jest stosowany przy klasterowych bólach głowy-w czasie ataku klasterowego bólu głowy jest preparatem umożliwiającym przerwanie ataku. Przy tym jest kilka bardzo ważnych zasad, które powinny być spełnione, aby tlen mógł swoją medyczną siłę pokazać i zadziałać.
 

Podawanie

Aby nastąpił odpowiedni efekt jest bardzo ważne,by podać tlen przez maskę ustno-nosową. Tak zwane dusze nosowe nie są wystarczalne!
 

Ilość

Również bardzo ważna jest ilość tlenu mierzona w litrach na minutę ( l / min.). Według fachowej literatury jest to podawanie tlenu od 7 l / min. Osobiste próby i doświadczenia pacjentów pokazały, że w niektórych przypadkach dopiero przy 15 l / min. następowała oczekiwana pozytywna reakcja na tlen i atak klasterowego bólu tylko przy takiej dozie tlenu został przerwany.
 

Postawa ciała

Postawa ciała podczas inhalacji tlenem jest kolejną ważną rzeczą ( do dziś nie wiadomo dlaczego), ale może zadecydować o zwycięstwie lub przegranej!

Tlen nie powinien być podawany w pozycji leżącej! Pacjent musi podczas inhalacji stać,chodzić lub przyjmować tlen w pozycji siedzącej z tułowiem przechylonym do przodu.
 

Czas-moment inhalacyjny

Idealnym momentem inhalacyjnym jest ten, w którym pacjent poczuje pierwsze oznaki ataku klasterowego bólu głowy. Im dłużej z podaniem tlenu czeka się, tym mniejsze szanse na powstrzymanie lub przerwanie ataku klasterowego bólu.

Najpóźniej 4 do 5 minut po pierwszych odczuciach ataku powinno się inhalację tlenową rozpocząć. Jeżeli atak rozwinie się w pełni, podawanie tlenu bardzo rzadko pomaga!
 

Jak długo inhalować

Inhalacja przy ataku trwająca 5 minut jest najkrótszym czasem, który nie powinien być skrócony! Dłuższe inhalacje mogą być wskazane, jeżeli ból nie ustąpił całkowicie. Przy bardzo silnym ataku powinno się jeszcze przyjmować tlen od 2 do 3 minut już po zakończeniu bólu – zapobiega to powrotowi ataku.
 

Zużycie

Z czasu oraz podanej ilości np.: 8 minut i 10 l/min wychodzi zużycie 80 litrów tlenu itd.
 

Części wyposażenia tlenowego

  • Butla tlenowa 10 litrowa lub 2 litrowa
  • Reduktor do 15l./min.
  • Maska ustno-nosowa
  • Statyw na butlę tlenową (mały wózek)
  • Torba na małą butlę

Bezpieczeństwo

Uwaga! Butle tlenowe są pod dużym ciśnieniem!

Dalsze wskazówki bezpiecznego postępowania, przepisy i instrukcje użytkowania całego sprzętu oraz tlenu będą Państwu przekazane z pewnością  przez firmy dostarczające tlen medyczny oraz sprzęt.