LECZENIE

Leczenie Klasterowgo bólu głowy

Przy klasterowym bólu głowy wyróżniamy terapie lekowe oraz nielekowe, jak również pomoc profilaktyczną i doraźną.

Terapia bez stosowania leków nie gra niestety wielkiej roli przy klasterowym bólu głowy. Są to terapie takie jak np.: akupunktura, masaże, kąpiele…itp.

Stosowanie specjalnych diet nie powinno być za bardzo brane pod uwagę, lecz unikanie niektórych pokarmów spożywczych może okazać się bardzo pozytywne w skutkach – unikanie tak zwanych Trigger – wyzwalaczy, wywoływaczy jak np. alkohol, a także sera żółtego, pomidorów, przypraw smakowych…itp. Jednak nie można tego nazwać terapią przeciwko klasterowym bólom głowy.

Leczenie doraźne

W leczeniu z zastosowaniem leków dwie terapie okazały się bardzo skuteczne: Tlen i Tryptany

W doraźnym leczeniu Tlen jest środkiem numer 1 !!! Przy wskazanej inhalacji tlenowej ataki są w 80% przypadków zatrzymywane i ból ustępuje po około 15minutach inhalacji. Skutki uboczne przyjmowania tlenu na dzień dzisiejszy nie są dokładnie znane.

O tlenie i inhalacjach tlenowych w czasie ataku klasterowego bólu głowy prosimy przeczytać w naszym opisie ‘Tlen medyczny’.

Tryptany

Tryptanami jest nazwana cala grupa leków, która pojawiła się na rynku medycznym dopiero od roku 1990. Pierwszy lek tej grupy Imigran® / Imitrex® w formie  Imigran-inject® / Imitrex-inject® jest jedynym dozwolonym lekiem na klasterowy ból głowy. Innymi Tryptanami nowszej generacji są

( Maxalt®, Naramig®, Allegro® , Ascotop® , Relpax®  itd.). Imigran jest stosowany w klasterowych bólach głowy również jako spray do nosa (Imigran-Nasal® oraz inny tryptan Ascotop-Nasal®).

Tryptany są niestety bardzo drogą terapią, która nie jest w Polsce w żaden sposób dofinansowywana, a każdy tryptan jest pełnopłatny!!! (Imigran-inject 12/mg/ml, 2 ampułki kosztuje około 300 złotych, Imigran areozol 20mg/0,1ml, 2 fiolki kosztuje około 95 złotych).

W przeciwieństwie do opisanego dozwolonego użycia leku na ulotkach dołączonych do leku, w niemieckim czasopiśmie lekarskim jest podane (Niemiecki List Lekarski pod tytułem „ Leczenie klasterowego bólu głowy” opisane przez Göbel, Diener, Grotemayer, Pfafenrat; Deutsche Ärzteblatt 1998; 95 A-2760-2769 Zeszyt 44), że niekiedy pacjenci zażyli wielokrotnie więcej niż wynosi maksymalna dawka 2 x 6 mg na dzień Sumatriptanu. Dalej jest opisane- cyt.: „ Komplikacje nie występowały w wyjątkowch przypadkach. Powinno się rozważyć czy i w jakiej ilości można tę dawkę przekroczyć!!!”.

Z doświadczenia  Grup Samopomocy w  Niemczech wynika, że stosowanie od 4 do 6 iniekcji na dzień nie jest czymś dziwnym, czy rzadkim.

Profilaktyka

 Dobrymi i wypróbowanymi środkami przy klasterowym bólu głowy są substancje: Verapamil i Lithium.

Verapamil

Verapamil należy do grupy leków blokujących kanały wapniowe. Hamuje napływ jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego i komórek warstwy mięśniowej naczyń. Prowadzi to do zwolnienia przewodzenia przedsionkowo-komorowego, zmniejszenia pracy serca i zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen, rozszerzenia naczyń i zmniejszenia oporu obwodowego, czyli jest lekiem zmniejszającym ciśnienie.

Fakt, że Verapamil pomaga przy klasterowych bólach głowy jest raczej tylko przypadkowym odkryciem…? Verapamil stosuje się również w profilaktyce migreny oraz w leczeniu depresji (w monoterapii).

Podobnie jak  w przypadku Tryptanów, aby uzyskać spodziewaną profilaktyczną pomoc, wymagane jest, u niektórych pacjentów stosowanie wyższych dawek Verapamilu. Dawki od 480mg do 720mg, a nawet 960mg na dzień nie są rzadkością.

Oczywiście tylko pod kardiologiczną kontrolą oraz stałym kontaktem z prowadzącym lekarzem!!!

Rozpoznania, diagnozy i dobór leków należą tylko i wyłącznie do lekarzy!!!

Eksperymenty z lekami na własną rękę zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta!!!

Verapamil powinien  być przyjmowany w postaci tabletek retardowanych w odstępach 12- godzinnych, aby poziom Verapamilu był w organiźmie stały.

Lithium 

Lit (Li, łac. lithium) jest metalem o właściwościach podobnych do sodu. Organizm ludzki zawiera śladowe ilości tego pierwiastka. U zdrowych ludzi sole litu nie wywierają wyraźnego działania. Jednak prawdopodobnie lit jest ważnym mikroelementem, co pośrednio potwierdza działanie farmakologiczne soli litu, które z powodzeniem stosuje się, jako stabilizatory nastroju w psychiatrii. Mechanizm działania litu nie jest do końca poznany. Przypuszcza się, że prawdopodobnie zmniejszają one napięcie układu adrenergicznego w ośrodkowym układzie nerwowym przez hamowanie wyzwalania neoadrenaliny i serotoniny z neuronów.

Działanie Lithium np.: (Quilonum retard®) jest do dzisiaj w terapii klasterowego bólu głowy nieznane, ale wiadomo, że w profilaktyce klasterowej pomaga. Terapia litem jest dość uciążliwa, potrzeba bowiem częstego badania stężenia leku we krwi:

od 0,4 do 1,2 mmol / litr-takie powinno być stężenie i ani wyższe ani niższe!!!

Często w profilaktyce stosuje się kombinację Verapamilu z Litem.

Steroidy-steroid (=Kortikosteroid albo Kortison) jest środkiem medycznym, który składa się z syntetycznych hormonów. Długotrwałe stosowanie steroidów powoduje skutki uboczne np.:

– gromadzenie się wody w organiźmie (szczególnie na twarzy)

-pogarszającą się odporność organizmu (częstsze infekcje)

– spowolnienie gojenia się ran

Kortison np.: (Prednison®) należy do często stosowanej i lubianej profilaktyki w klasterowych bólach głowy. Z uwagi jednak na możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych przy dłuższym stosowaniu, podaje się pacjentom lek tylko przez parę tygodni. Czas zażywania leku kontroluje lekarz, a przyjmowanie leku ponad okres kilku tygodni nie powinno się przedłużyć.

Typowe wypróbowane dozowanie:

3 dni  / 100mg  ,  3 dni / 80mg  ,  3 dni / 60 mg , 3 dni / 40 mg  , 3 dni / 20mg i odstawić.

Przy ciężkich przypadkach klasterowego bólu głowy możliwe jest także podawanie niewielkiej dawki Kortisonu. Powinno być to przeprowadzone na oddziale neurologii po konsultacji lekarskiej.

W takim przypadku podaje się 1000 mg Kortisonu w postaci kroplówki w roztworze solnym albo 500ml bądź 1000 ml dożylnie przez trzy lub pięć dni po kolei!

Wyprowadzenie jest takie jak u góry opisane.

Tryptany w tabletkach 

Najmłodszą z  terapii  próbowaną przez ‘ Loder,  Harvard Medical School’ jest stosowanie Tryptanów w tabletkach – Naramig® oraz Allegro® w ilości 2 razy po 2,5mg dziennie z profilaktycznym skutkiem i z bardzo dobrymi wynikami.  W tym zakresie nie ma jeszcze dokładnych studiów.

Rozpoznania, diagnozy i dobór leków należą tylko i wyłącznie do lekarzy!!!

Eksperymenty z lekami na własną rękę zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta!!!

Co nie pomaga lub szkodzi!

To, co nie pomaga, może niestety także zaszkodzić, pogorszyć stany bólowe!

Z praktyki chorych na klasterowe bóle głowy wynika:

Klasterowy ból głowy jest poważną, ciężką chorobą neurologiczną i jeżeli lekarz lekceważy Wasze schorzenie, nie przywiązuje zbytniej uwagi do Was i KBG, to należy szukać innego lekarza, który będzie chciał pomóc! Warto jeździć nawet kilkadziesiąt kilometrów, jeśli tam jest odpowiednia, fachowa pomoc! Może pomóc nawet lekarz z niewielkiej przychodni, jeśli tylko wie, czym jest klaster i chce udzielić pomocy choremu.

Niestety nie w każdej specjalistycznej klinice neurologicznej można taką pomoc uzyskać.

Środki przeciwbólowe!

Wszystkie środki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie mają i nigdy nie miały uśmierzającego skutku w przypadku ataku klasterowego bólu głowy – żadnego!

Można czasem odnieść mylące, iluzoryczne wrażenie, że środek pomógł, przerwał atak,

bo atak minął. Jednak to nie lek zadziałał, a atak KBG najzwyczajniej się skończył sam z siebie, ponieważ każdy atak KGB w końcu mija, raz trwa 45 minut, innym razem kilka godzin.

Nie warto próbować pomóc sobie, szukać ulgi, zażywając te leki, bo tylko niepotrzebnie niszczy się swój organizm: nerki, wątrobę itd. Co więcej można doprowadzić się do dodatkowych bólów głowy innego rodzaju niż klaster!

Akupunktura!

Z doświadczeń osób chronicznie chorych na KBG wynika, że eksperymenty z akupunkturą, masażami, kąpielami, elektrowstrząsami oraz globulis jak i innymi środkami medycyny naturalnej nie pomagają, a w niektórych przypadkach mogą spowodować duże pogorszenie sytuacji bólowych!

Jeśli ktoś mówi Wam, że chińska medycyna ma na wszystko lekarstwo, to chce tylko zarobić pieniądze! Człowiek z bólem łatwo zapłaci, byle tylko pozbyć się cierpienia.

Stwierdzono, że ludzie chińsko-azjatyckiego pochodzenia i takiej budowy ciała 120 razy rzadziej zapadają na KBG niż Europejczycy!

Dlaczego zatem chińska medycyna miałaby mieć lek na chorobę, której właściwie nie zna…?

W Chinach jest mniej osób mających KBG niż w Polsce!

Tylko dobre, dokładne i wartościowe informacje oraz współpraca pacjentów z lekarzami, jak również współpraca klinik z firmami farmaceutycznymi mogą nieść pozytywne skutki dla nas chorych!

Dlatego chcielibyśmy przyczynić się, aby w Polsce istniał jakiś punkt wyjściowy w sprawie klasterowego bólu głowy – ta strona, która jak mamy nadzieję zgromadzi cierpiących na to samo, co my.

Może kiedyś narodzi się w Polsce nawet stowarzyszenie, związek KBG, który będzie walczył dla cierpiących,ich partnerów, rodzin…

Masaże oraz fango masaże!

Mogą bardzo szybko pogorszyć stan pacjenta z klasterowym bólem głowy.

Ciepłe fanga powodują jak inne Trigger dodatkowe ataki bólu. Masaż suchy również może wywołać dodatkowe ataki, a także nasilić dany epizod bólowy, przedłużyć go nawet o kilka tygodni.

Nie warto zatem próbować takiej ‘terapii’, kosztuje sporo, a może zaszkodzić!

Napoje z tlenem!

Ostatnim krzykiem mody są napoje z dodatkowym tlenem. Kto jednak uważał choć trochę na chemii, wie, że wody nie można przesycić tlenem!

Nie warto, wyrzucone pieniądze, a na pewno nie pomoże!

Maści chińskie i indyjskie!

To samo co przy akupunkturze.

Olviera!

Może i jest to dobra roślina, ale nie na klasterowy ból głowy!

Jeśli sprzedawca nalega, przekonuje i zachęca do zakupu, można złożyć mu propozycję, że  chęcią przetestuje się produkt na jego koszt, 30 dni, 30 litrów Olviera, jeśli pomoże dostanie pieniądze i dodatkowe zamówienie, jeśli nie pomoże nie dostanie nic. Z pewnością nie pójdzie na toJ

Globulki! Medycyna naturalna!

Nasza choroba nie jest nowością. Już 250 lat temu Gerard van Svieten próbował naturalnymi środkami i metodami leczyć KBG, tym bardziej, że niczym innym nie dysponował.Oczywiście bez żadnego skutku.

Tylko nowe leki np. Tryptany od 1993 roku na rynku pomagają skutecznie przerwać atak KBG – nie leczą!

Szkoda czasu, pieniędzy i nadziei!

Leki  kuchni domowej!

Bo babcia na ból głowy brała zawsze tylko …….to…?   Babcia miała ból głowy, ale nie klasterowy ból głowy!

Szkoda czasu, a skutki nie do przewidzenia.


 Rozpoznania, diagnozy i dobór leków należą tylko i wyłącznie do lekarzy!!!

Eksperymenty z lekami na własną rękę zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta!!!