Co to jest Klasterowy Ból Głowy

Klasterowy ból głowy (ang. Cluster headache) to rodzaj bardzo bolesnego bólu głowy, który charakteryzuje się atakami silnego bólu, występującymi po jednej stronie głowy, często w okolicy oka lub skroni. Ataki te mogą trwać od 15 minut do godziny lub nawet dłużej, aż do kilku godzin.

Nazwa „klasterowy” wynika z charakterystycznego występowania bólów w okresach zwanych „klasterami” – czyli seriami ataków, które mogą trwać przez kilka tygodni lub miesięcy, a następnie ustąpić całkowicie w okresie remisji. Znane są również przypadki chroniczne, bez występowania okresów remisji przez wiele lat.

Objawy towarzyszące klasterowym bólom głowy mogą obejmować zaczerwienienie i łzawienie oka po stronie dotkniętej bólem, opadanie powieki, zatkany nos lub wyciek z nosa, pocenie się twarzy, uczucie napięcia w okolicy głowy i szyi oraz niepokój lub pobudzenie.

Diagnoza opiera się na charakterystycznych objawach oraz wykluczeniu innych możliwych przyczyn bólu głowy.

Leczenie klasterowego bólu głowy obejmuje różne strategie farmakologiczne, takie jak leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, tlenoterapia oraz leki zapobiegające atakom. W niektórych przypadkach mogą być stosowane również terapie alternatywne lub procedury interwencyjne, w zależności od indywidualnych potrzeb i reakcji pacjenta na leczenie.

Przyczyny klasterowego bólu głowy nie są w pełni zrozumiane. W obecnym stanie wiedzy istnieją dwie główne teorie dotyczące mechanizmu klasterowego bólu głowy, lecz ani jedna z nich nie została jednoznacznie potwierdzona. W rezultacie naukowcy i specjaliści medyczni nie dysponują pełnym zrozumieniem procesów patofizjologicznych prowadzących do wystąpienia tego rodzaju bólu głowy.


Pierwsza Teoria

Pierwsza teoria dotycząca klasterowego bólu głowy wiąże się z zapaleniem sterylnym, czyli zapaleniem nie spowodowanym przez bakterie ani wirusy, występującym w zatokach jamy skrzydłowej. To właśnie przez tę strukturę kostną przechodzi tętnica dostarczająca krew do mózgu oraz pierwsza gałąź nerwu trójdzielnego.

Rozszerzenie tętnicy w zatokach jamy skrzydłowej powoduje, że ściany tętnicy dociskają się do nieelastycznej struktury kostnej, co skutkuje wydzielaniem substancji bólowych przez tętnicę.

Zapalenie w zatokach jamy skrzydłowej prowadzi do ograniczonego odpływu krwi z mózgu. Krew, nie mogąc swobodnie odpłynąć, gromadzi się w zatokach jamy skrzydłowej, co wywiera nacisk na różne części pierwszej gałęzi nerwu trójdzielnego.

W zależności od obszaru ucisku występują dodatkowe objawy towarzyszące atakowi, takie jak zatkany nos, wydzielina z nosa, zaczerwienienie oka, łzawienie… itp.

Zapalenie to zostało zidentyfikowane i udokumentowane na zdjęciach przez Profesora Doktora Medycyny Hartmuta Göbela z Uniwersyteckiej Kliniki w Kilonii, honorowego członka Grupy Wsparcia w Niemczech (CSG-Deutschland e.V.).


Druga Teoria

Klasterowy ból głowy jest sterowany  i wywoływany w Hypothalamus – znajduje się w części miedzymózgowej  i jest odpowiedzialny za sterowanie biologicznymi rytmami człowieka.

Badania, które zostały przeprowadzone podczas ataku klasterowego bólu, ukazały, że w czasie ataku bólu  Hypothalamus jest bardziej aktywny niż przy innych napadach bólu głowy np. przy migrenie. Teoria ta mogłaby  wytłumaczyć rytmikę bólu klasterowego.

          

Są to tylko teorie-hipotezy, nad którymi naukowcy i lekarze muszą popracować. Jest jeszcze dużo otwartych pytań, na które potrzeba odpowiedzi, jednak lekarze mogą pomóc pacjentowi doraźnie w przypadku ataku oraz poprzez polecenie dobrej i odpowiedniej dla danego pacjenta profilaktyki.

         


 Materiały do pobrania

Strona przygotowana do druku, w formacie .pdf

Polskie kryteria IHS (klaster)