Co to jest Klasterowy Ból Głowy

Klasterowy ból głowy jest jednym z autonomicznych (samoistnych) bólów głowy.

Samoistnym bólem  nazywamy ból, który jest samodzielnym schorzeniem (jak również wywodząca się z tego  choroba). Klasterowy ból głowy jest zatem samoistnym bólem głowy, którego przyczyny do dzisiaj pozostają nieznane.

Istnieją dwie teorie przyczyn tego bólu, a oznacza to, że na dzień dzisiejszy naukowcy i lekarze nie są w stanie ustalić przyczyn naszej dolegliwości. Lekarze mają jednak możliwość udzielenia pomocy, przyniesienia dużej ulgi pacjentom przy napadach bólu klasterowego.

Wszystko to, jeżeli tylko został rozpoznany klasterowy ból głowy, a inne schorzenia mogące prowadzić do podobnych objawów zostały bezwzględnie wykluczone!!!


Pierwsza Teoria

Zapalenie sterylne (zapalenie, które NIE jest wywołane  przez bakterie lub wirusy!) w cavernosus Sinus (struktura kostna), przez którą przebiega tętnica do mózgu środkowego oraz pierwsza odnoga nerwu  trójdzielnego.

Rozszerzenie tętnicy w cavernosus Sinus powoduje, że ściany tętnicy zostają dociśnięte do niepoddającej się struktury kostnej i tętnica wydziela substancje bólowe.

Przez zapalenie w cavernosus Sinus następuje mniejszy odpływ krwi z mózgu. Krew, która nie może tak szybko odpłynąć jak powinna, gromadzi się automatycznie w cavernosus Sinus i prowadzi do ucisków na rożne części pierwszej odnogi nerwu trójdzielnego.

         

W zależności od części odnogi występują podczas ataku towarzyszące symptomy  takie jak: zatkany nos, wydzielina z nosa, zaczerwienione oko, łzawiące oko... itp.

          

Zapalenie zostało stwierdzone i jest udokumentowane na zdjęciach

przez Pana Prof. Dr. med. Hartmut Göbel, Uni-Klinik Kiel - honorowego  członka  Grupy Samopomocy w Niemczech (CSG-Deutschland e.V.).


Druga Teoria

Klasterowy ból głowy jest sterowany  i wywoływany w Hypothalamus - znajduje się w części miedzymózgowej  i jest odpowiedzialny za sterowanie biologicznymi rytmami człowieka.

Badania, które zostały przeprowadzone podczas ataku klasterowego bólu, ukazały, że w czasie ataku bólu  Hypothalamus jest bardziej aktywny niż przy innych napadach bólu głowy np. przy migrenie. Teoria ta mogłaby  wytłumaczyć rytmikę bólu klasterowego.

          

Są to tylko teorie-hipotezy, nad którymi naukowcy i lekarze muszą popracować. Jest jeszcze dużo otwartych pytań, na które potrzeba odpowiedzi, jednak lekarze mogą pomóc pacjentowi doraźnie w przypadku ataku oraz poprzez polecenie dobrej i odpowiedniej dla danego pacjenta profilaktyki.

         

 


 Materiały do pobrania

Strona przygotowana do druku, w formacie .pdf

Polskie kryteria IHS (klaster)