LECZENIE
Leczenie Klasterowgo bólu głowy
Przy klasterowym bólu głowy wyróżniamy terapie lekowe oraz nielekowe, jak również pomoc profilaktyczną i doraźną.
Terapia bez stosowania leków nie gra niestety wielkiej roli przy klasterowym bólu głowy. Są to terapie takie jak np.: akupunktura, masaże, kąpiele…itp.
Stosowanie specjalnych diet nie powinno być za bardzo brane pod uwagę, lecz unikanie niektórych pokarmów spożywczych może okazać się bardzo pozytywne w skutkach – unikanie tak zwanych Trigger – wyzwalaczy, wywoływaczy jak np. alkohol, a także sera żółtego, pomidorów, przypraw smakowych…itp. Jednak nie można tego nazwać terapią przeciwko klasterowym bólom głowy.
Leczenie doraźne
W leczeniu z zastosowaniem leków dwie terapie okazały się bardzo skuteczne: Tlen i Tryptany
W doraźnym leczeniu Tlen jest środkiem numer 1 !!! Przy wskazanej inhalacji tlenowej ataki są w 80% przypadków zatrzymywane i ból ustępuje po około 15minutach inhalacji. Skutki uboczne przyjmowania tlenu na dzień dzisiejszy nie są dokładnie znane.
O tlenie i inhalacjach tlenowych w czasie ataku klasterowego bólu głowy prosimy przeczytać w naszym opisie ‘Tlen medyczny’.
Tryptany
Tryptanami jest nazwana cala grupa leków, która pojawiła się na rynku medycznym dopiero od roku 1990. Pierwszy lek tej grupy Imigran® / Imitrex® w formie Imigran-inject® / Imitrex-inject® jest jedynym dozwolonym lekiem na klasterowy ból głowy. Innymi Tryptanami nowszej generacji są
( Maxalt®, Naramig®, Allegro® , Ascotop® , Relpax® itd.). Imigran jest stosowany w klasterowych bólach głowy również jako spray do nosa (Imigran-Nasal® oraz inny tryptan Ascotop-Nasal®).
Tryptany są niestety bardzo drogą terapią, która nie jest w Polsce w żaden sposób dofinansowywana, a każdy tryptan jest pełnopłatny!!! (Imigran-inject 12/mg/ml, 2 ampułki kosztuje około 300 złotych, Imigran areozol 20mg/0,1ml, 2 fiolki kosztuje około 95 złotych).
W przeciwieństwie do opisanego dozwolonego użycia leku na ulotkach dołączonych do leku, w niemieckim czasopiśmie lekarskim jest podane (Niemiecki List Lekarski pod tytułem „ Leczenie klasterowego bólu głowy” opisane przez Göbel, Diener, Grotemayer, Pfafenrat; Deutsche Ärzteblatt 1998; 95 A-2760-2769 Zeszyt 44), że niekiedy pacjenci zażyli wielokrotnie więcej niż wynosi maksymalna dawka 2 x 6 mg na dzień Sumatriptanu. Dalej jest opisane- cyt.: „ Komplikacje nie występowały w wyjątkowch przypadkach. Powinno się rozważyć czy i w jakiej ilości można tę dawkę przekroczyć!!!”.
Z doświadczenia Grup Samopomocy w Niemczech wynika, że stosowanie od 4 do 6 iniekcji na dzień nie jest czymś dziwnym, czy rzadkim.
Profilaktyka
Dobrymi i wypróbowanymi środkami przy klasterowym bólu głowy są substancje: Verapamil i Lithium.
Verapamil
Verapamil należy do grupy leków blokujących kanały wapniowe. Hamuje napływ jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego i komórek warstwy mięśniowej naczyń. Prowadzi to do zwolnienia przewodzenia przedsionkowo-komorowego, zmniejszenia pracy serca i zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen, rozszerzenia naczyń i zmniejszenia oporu obwodowego, czyli jest lekiem zmniejszającym ciśnienie.
Fakt, że Verapamil pomaga przy klasterowych bólach głowy jest raczej tylko przypadkowym odkryciem…? Verapamil stosuje się również w profilaktyce migreny oraz w leczeniu depresji (w monoterapii).
Podobnie jak w przypadku Tryptanów, aby uzyskać spodziewaną profilaktyczną pomoc, wymagane jest, u niektórych pacjentów stosowanie wyższych dawek Verapamilu. Dawki od 480mg do 720mg, a nawet 960mg na dzień nie są rzadkością.
Oczywiście tylko pod kardiologiczną kontrolą oraz stałym kontaktem z prowadzącym lekarzem!!!
Rozpoznania, diagnozy i dobór leków należą tylko i wyłącznie do lekarzy!!!
Eksperymenty z lekami na własną rękę zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta!!!
Verapamil powinien być przyjmowany w postaci tabletek retardowanych w odstępach 12- godzinnych, aby poziom Verapamilu był w organiźmie stały.
Lithium
Lit (Li, łac. lithium) jest metalem o właściwościach podobnych do sodu. Organizm ludzki zawiera śladowe ilości tego pierwiastka. U zdrowych ludzi sole litu nie wywierają wyraźnego działania. Jednak prawdopodobnie lit jest ważnym mikroelementem, co pośrednio potwierdza działanie farmakologiczne soli litu, które z powodzeniem stosuje się, jako stabilizatory nastroju w psychiatrii. Mechanizm działania litu nie jest do końca poznany. Przypuszcza się, że prawdopodobnie zmniejszają one napięcie układu adrenergicznego w ośrodkowym układzie nerwowym przez hamowanie wyzwalania neoadrenaliny i serotoniny z neuronów.
Działanie Lithium np.: (Quilonum retard®) jest do dzisiaj w terapii klasterowego bólu głowy nieznane, ale wiadomo, że w profilaktyce klasterowej pomaga. Terapia litem jest dość uciążliwa, potrzeba bowiem częstego badania stężenia leku we krwi:
od 0,4 do 1,2 mmol / litr-takie powinno być stężenie i ani wyższe ani niższe!!!
Często w profilaktyce stosuje się kombinację Verapamilu z Litem.
Steroidy-steroid (=Kortikosteroid albo Kortison) jest środkiem medycznym, który składa się z syntetycznych hormonów. Długotrwałe stosowanie steroidów powoduje skutki uboczne np.:
– gromadzenie się wody w organiźmie (szczególnie na twarzy)
-pogarszającą się odporność organizmu (częstsze infekcje)
– spowolnienie gojenia się ran
Kortison np.: (Prednison®) należy do często stosowanej i lubianej profilaktyki w klasterowych bólach głowy. Z uwagi jednak na możliwość wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych przy dłuższym stosowaniu, podaje się pacjentom lek tylko przez parę tygodni. Czas zażywania leku kontroluje lekarz, a przyjmowanie leku ponad okres kilku tygodni nie powinno się przedłużyć.
Typowe wypróbowane dozowanie:
3 dni / 100mg , 3 dni / 80mg , 3 dni / 60 mg , 3 dni / 40 mg , 3 dni / 20mg i odstawić.
Przy ciężkich przypadkach klasterowego bólu głowy możliwe jest także podawanie niewielkiej dawki Kortisonu. Powinno być to przeprowadzone na oddziale neurologii po konsultacji lekarskiej.
W takim przypadku podaje się 1000 mg Kortisonu w postaci kroplówki w roztworze solnym albo 500ml bądź 1000 ml dożylnie przez trzy lub pięć dni po kolei!
Wyprowadzenie jest takie jak u góry opisane.
Tryptany w tabletkach
Najmłodszą z terapii próbowaną przez ‘ Loder, Harvard Medical School’ jest stosowanie Tryptanów w tabletkach – Naramig® oraz Allegro® w ilości 2 razy po 2,5mg dziennie z profilaktycznym skutkiem i z bardzo dobrymi wynikami. W tym zakresie nie ma jeszcze dokładnych studiów.
Rozpoznania, diagnozy i dobór leków należą tylko i wyłącznie do lekarzy!!!
Eksperymenty z lekami na własną rękę zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta!!!
Co nie pomaga lub szkodzi!
To, co nie pomaga, może niestety także zaszkodzić, pogorszyć stany bólowe!
Z praktyki chorych na klasterowe bóle głowy wynika:
Klasterowy ból głowy jest poważną, ciężką chorobą neurologiczną i jeżeli lekarz lekceważy Wasze schorzenie, nie przywiązuje zbytniej uwagi do Was i KBG, to należy szukać innego lekarza, który będzie chciał pomóc! Warto jeździć nawet kilkadziesiąt kilometrów, jeśli tam jest odpowiednia, fachowa pomoc! Może pomóc nawet lekarz z niewielkiej przychodni, jeśli tylko wie, czym jest klaster i chce udzielić pomocy choremu.
Niestety nie w każdej specjalistycznej klinice neurologicznej można taką pomoc uzyskać.
Środki przeciwbólowe!
Wszystkie środki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie mają i nigdy nie miały uśmierzającego skutku w przypadku ataku klasterowego bólu głowy – żadnego!
Można czasem odnieść mylące, iluzoryczne wrażenie, że środek pomógł, przerwał atak,
bo atak minął. Jednak to nie lek zadziałał, a atak KBG najzwyczajniej się skończył sam z siebie, ponieważ każdy atak KGB w końcu mija, raz trwa 45 minut, innym razem kilka godzin.
Nie warto próbować pomóc sobie, szukać ulgi, zażywając te leki, bo tylko niepotrzebnie niszczy się swój organizm: nerki, wątrobę itd. Co więcej można doprowadzić się do dodatkowych bólów głowy innego rodzaju niż klaster!
Akupunktura!
Z doświadczeń osób chronicznie chorych na KBG wynika, że eksperymenty z akupunkturą, masażami, kąpielami, elektrowstrząsami oraz globulis jak i innymi środkami medycyny naturalnej nie pomagają, a w niektórych przypadkach mogą spowodować duże pogorszenie sytuacji bólowych!
Jeśli ktoś mówi Wam, że chińska medycyna ma na wszystko lekarstwo, to chce tylko zarobić pieniądze! Człowiek z bólem łatwo zapłaci, byle tylko pozbyć się cierpienia.
Stwierdzono, że ludzie chińsko-azjatyckiego pochodzenia i takiej budowy ciała 120 razy rzadziej zapadają na KBG niż Europejczycy!
Dlaczego zatem chińska medycyna miałaby mieć lek na chorobę, której właściwie nie zna…?
W Chinach jest mniej osób mających KBG niż w Polsce!
Tylko dobre, dokładne i wartościowe informacje oraz współpraca pacjentów z lekarzami, jak również współpraca klinik z firmami farmaceutycznymi mogą nieść pozytywne skutki dla nas chorych!
Dlatego chcielibyśmy przyczynić się, aby w Polsce istniał jakiś punkt wyjściowy w sprawie klasterowego bólu głowy – ta strona, która jak mamy nadzieję zgromadzi cierpiących na to samo, co my.
Może kiedyś narodzi się w Polsce nawet stowarzyszenie, związek KBG, który będzie walczył dla cierpiących,ich partnerów, rodzin…
Masaże oraz fango masaże!
Mogą bardzo szybko pogorszyć stan pacjenta z klasterowym bólem głowy.
Ciepłe fanga powodują jak inne Trigger dodatkowe ataki bólu. Masaż suchy również może wywołać dodatkowe ataki, a także nasilić dany epizod bólowy, przedłużyć go nawet o kilka tygodni.
Nie warto zatem próbować takiej ‘terapii’, kosztuje sporo, a może zaszkodzić!
Napoje z tlenem!
Ostatnim krzykiem mody są napoje z dodatkowym tlenem. Kto jednak uważał choć trochę na chemii, wie, że wody nie można przesycić tlenem!
Nie warto, wyrzucone pieniądze, a na pewno nie pomoże!
Maści chińskie i indyjskie!
To samo co przy akupunkturze.
Olviera!
Może i jest to dobra roślina, ale nie na klasterowy ból głowy!
Jeśli sprzedawca nalega, przekonuje i zachęca do zakupu, można złożyć mu propozycję, że chęcią przetestuje się produkt na jego koszt, 30 dni, 30 litrów Olviera, jeśli pomoże dostanie pieniądze i dodatkowe zamówienie, jeśli nie pomoże nie dostanie nic. Z pewnością nie pójdzie na toJ
Globulki! Medycyna naturalna!
Nasza choroba nie jest nowością. Już 250 lat temu Gerard van Svieten próbował naturalnymi środkami i metodami leczyć KBG, tym bardziej, że niczym innym nie dysponował.Oczywiście bez żadnego skutku.
Tylko nowe leki np. Tryptany od 1993 roku na rynku pomagają skutecznie przerwać atak KBG – nie leczą!
Szkoda czasu, pieniędzy i nadziei!
Leki kuchni domowej!
Bo babcia na ból głowy brała zawsze tylko …….to…? Babcia miała ból głowy, ale nie klasterowy ból głowy!
Szkoda czasu, a skutki nie do przewidzenia.
Rozpoznania, diagnozy i dobór leków należą tylko i wyłącznie do lekarzy!!!
Eksperymenty z lekami na własną rękę zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta!!!